Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Patelnia ceramiczna czy teflonowa?@pixabay.com
Niektóre z nas poszukują patelni uniwersalnej na której będą smażyć dowolne potrawy. Inne z nas potrzebują takiej, na której będą mogły grillować lub smażyć naleśniki. Jednak prawdziwa gospodyni, która lub gotować powinna się zaopatrzyć w oba rodzaje patelni.
Patelnie te mogą być wykonane z różnego typu materiałów, które różnią się od siebie właściwościami i możliwościami. Mogą być one:
stalowe - wykonane ze stali nierdzewnej są wyjątkowo trwałe i odporne na zarysowania. Stal nagrzewa się wolniej od aluminium, ale dobrze rozprowadza ciepło. Podczas smażenia można wykorzystywać przybory i sztućce z dowolnego materiału, gdyż nie ma obawy o zarysowanie powierzchni.
miedziane – bardzo ozdobne za sprawą swojego niespotykanego koloru. Patelnie miedziane nie są zbyt powszechnie stosowane w warunkach domowych. Najczęściej spotyka się je w gastronomii. Miedź bardzo szybko się nagrzewa i doskonale rozprowadza ciepło.
żeliwne – znane także pod nazwą „patelnia cygańska”. Bardzo trwałe i solidne patelnie, na których można smażyć wszystko. Żeliwo bardzo długo utrzymuje temperaturę. Niektóre patelnie z tego materiału można wykorzystywać także w piekarniku, o ile nie mają uchwytów z tworzywa lub drewna.
aluminiowe – lekkie patelnie, które szybko się rozgrzewają. Niestety równie szybko tracą też ciepło. Patelnie aluminiowe najczęściej są pokrywane nieprzywierającymi powłokami różnego typu.
Patelnie wykonane z różnych materiałów także różni pokrywające je powłoka wewnętrzna. Dzielą się one na dwa typy: ceramiczne i teflonowe.
Dobra patelnia z ceramiczną powłoką powinna być ciężka. Jest ona trudna do zarysowania. Nagrzewa się ona równomiernie i bardzo dobrze oddaje ciepło. Powłoka może mieć różne kolory nie tylko biały. Nie powinnyśmy jej myć w zmywarce ani narażać na nagły szok temperaturowy, jak zalewanie rozgrzanego naczynia lodowatą wodą. Powłoka ceramiczna nie powoduje przywierania, większość potraw można więc na niej smażyć bez użycia tłuszczu.
Jest on najpopularniejsza i bardzo chętnie wybierana. Teflon jest trwałym materiałem, ale może ulec zarysowaniu i uszkodzeniu. By jak najdłużej cieszyć się patelnią z powłoką teflonową, nie należy myć jej w zmywarce, szorować ani stosować podczas smażenia sztućców metalowych. Najlepsze będą przybory drewniane lub z odpowiedniego tworzywa. Niejedna z nas zadaje sobie jednak pytanie, czy teflon jest szkodliwy? Badania, jakie pod tym względem przeprowadzono wskazały na szkodliwy składnik wykorzystywany podczas produkcji powłok teflonowych. Jest to kwas perfluorooktanowy
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.